A tehetséges diákok számára lehetőséget biztosítson egyes történelmi korszakokban való elmélyülésre, a képességek újszerű fejlesztésére. Ezek közül is kiemelt szerepet szán a források használatának, a források segítségével történő ismeretszerzésnek, a szaknyelv helyes használatának, a térben és időben való tájékozódás képességeinek, a kommunikációs képességek fejlesztésének, a problémamegoldó és kritikai gondolkodás kialakításának. A verseny különösen fontos feladatának tekinti a nemzeti és európai identitástudat elmélyítésének segítését. Mindehhez figyelembe veszi a tanulók életkori sajátosságait.
Országos döntő 2019/2020 A járványügyi veszélyhelyzetre tekintettel a vonatkozó jogszabályokat és egyetemi rendelkezéseket figyelembe véve a versenybizottság az országos döntőt elhalasztotta.
A tervezett új időpont 2020. szeptember 11-12.
A feladatlap megírására 90 perc áll a versenyzők rendelkezésére, ami nem tartalmazza a szervezési feladatokat (feladatlapok kiosztása, begyűjtése stb.). A két kategóriában versenyző tanulók más-más feladatsort oldanak meg a versenykiírásnak megfelelően.
A versenyt az érettségi vizsgáknál alkalmazott eljárás szerint kell megszervezni és lebonyolítani (ülésrend, felügyelet).
A feladatlap megírásához segédeszköz nem használható. Azt a tanulót, aki nem megengedett eszközt használ, a versenyből ki kell zárni. A tanulóknak a feladatok értelmezésére vagy megoldására vonatkozó kérdésére csak a következő válasz adható: „Olvassa el újra a feladatot!”
A feladatlapon csak tollal lehet dolgozni. Pótlap nem használható.
A feladatlapon a megoldást olvashatóan kell feltüntetni. A versenyzők javító festéket vagy tollat ne használjanak. Az esetleges hibát egyértelműen egy áthúzással jelöljék és írják mellé a helyesnek tartott választ.
A feladatlapokat a javítókulcs alapján a szaktanár javítja. A javítás során a javítókulcsban nem szereplő, de szakmailag megalapozott válaszok is elfogadhatók a forrás megjelölésével.