Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Oláh György Országos Középiskolai Kémiaverseny 2020/2021

Verseny célja:

Oláh György Professzor Úr, egyetemünk korábbi hallgatója és oktatója 21 éve kapta meg a Nobel-díjat, ennek emlékére országos kémiaversenyt szervezünk, melyet a Professzor Úr támogatásával neveztünk el. A verseny célkitűzése az, hogy színes, érdekes feladatokkal népszerűsítse a kémiát, a mérnöki- és természettudományokat a középiskolások körében. Közvetett céljaink között szerepel, hogy az egész magyar kémiaoktatást pozitív, mégpedig képességközpontú, gyakorlatorientált irányba befolyásoljuk.

Nevezés módja:

 

 

Díj jellege:
könyvjutalom, oklevél, pénzjutalom, tárgyjutalom
Díjazás leírása:
  • Minden döntőbe jutott versenyző oklevelet és könyvjutalmat kap.
  • Minden kategória első három helyezettje kedvezményes áron vehet részt a FEBtáborban(https://feb.ch.bme.hu/).
  • Minden kategória első helyezettje egy értékes tárgyjutalommal is gazdagodik, amely arendelkezésre álló anyagi lehetőségek tudatában kerül megállapításra (előreláthatólag nagy értékű elektronikai eszköz vagy könyvvásárlási utalvány).
  • Természetesen hangsúlyt fektetünk a felkészítő pedagógusok díjazására is, így adöntőn legtöbb és/vagy legjobb teljesítményt nyújtó diákok alapján felkészítő tanári különdíjak is kiosztásra kerülnek.
Felhívás szövege:

A jelentkezésre az Oláh György Országos Középiskolai Kémiaverseny hivatalos weboldalán (https://olahverseny.ch.bme.hu) található „Regisztráció” menüpont alatti űrlap kitöltésével van lehetőség. A jelentkezést követően kiküldünk egy e-mailt a regisztrációkor megadott e-mail címre, amiben pontos leírást adunk meg a további teendőkről.
A regisztráció során megadott adatok alapján a rendszer generál egy adatlapot. Ezt az iskola igazgatójának aláírásával és az iskola pecsétjével ellátva a jelentkezőknek beszkennelve, pdf formátumban fel kell tölteniük (bejelentkezés után „Igazolás feltöltése” fül alatt) az I. forduló beküldésének határidejéig, mely 2020. november 8. A jelentkezés az első forduló megoldásával és az igazolás leadásával válik véglegessé.

Kategóriák
I. kategória:

9.-10. évfolyamos középiskolai tanulók, ha:
9. évfolyamtól kezdődően – az egyes tanévek órarend szerinti heti óraszámát összeadva – a
versenyben való részvétel tanévének heti óraszámával bezárólag összesen legfeljebb heti 5
órában tanulják a kémiát,
kivéve az a 10. évfolyamos versenyző, aki előző tanévben megnyerte az Oláh György
Országos Középiskolai Kémiaverseny I. kategóriáját és/vagy az Irinyi János Országos
Középiskolai Kémiaverseny I/A vagy I/B kategóriájában benne volt az első három helyezett
között.

II. kategória:

9.-11. évfolyamos középiskolai tanulók, ha:
9. évfolyamtól kezdődően – az egyes tanévek órarend szerinti heti óraszámát összeadva – a
versenyben való részvétel tanévének heti óraszámával bezárólag összesen legfeljebb heti 8
órában tanulják a kémiát,
kivéve az a versenyző, aki előző évek valamelyikében megnyerte az Oláh György Országos
Középiskolai Kémiaverseny II. kategóriáját és/vagy az Irinyi János Országos Középiskolai
Kémiaverseny II/A vagy II/B kategóriájában benne volt az első három helyezett között
és/vagy a kémia OKTV-n döntőbe jutott.

III. kategória:

9-13. évfolyamos középiskolai tanulók, ha:
9. évfolyamtól kezdődően – az egyes tanévek órarend szerinti heti óraszámát összeadva – a
versenyben való részvétel tanévének heti óraszámával bezárólag 8-nál több órában tanulják a
kémiát,
kivéve az a versenyző, aki előző évek valamelyikében megnyerte az Oláh György Országos
Középiskolai Kémiaverseny III. kategóriáját és/vagy kémia OKTV-n 1-10. helyezett volt
és/vagy meghívást kapott a Nemzetközi Kémiai Diákolimpia felkészítőjére.

IV. kategória:

azon középiskolai tanulók, akik országos vagy nemzetközi természettudományos versenyen
kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, a heti óraszámtól függetlenül,
illetve azon vállalkozó szellemű diákok, akik ugyan a fenti versenyeken nem értek el
kiemelkedő eredményt, azonban nálunk a legmagasabb kategóriában szeretnék megmérettetni
magukat.
Érdeklődés hiányában a kategória összevonásra kerül a III. kategóriával.

A kategóriákba sorolást a rendszer automatikusan elvégzi a regisztráció során. Amennyiben a versenyző szeretne, indulhat a fent leírtaknak megfelelőnél magasabb kategóriában is (a regisztrációs űrlap kitöltése során lehet jelezni). Viszont az alacsonyabb kategóriában való indulás a versenyből való kizárást vonja maga után! Ezért kérünk minden kedves jelentkezőt, hogy kémiatanárával konzultáljon a kategóriaválasztást illetően.

Levelező fordulók

Az első két forduló levelezős. A fordulók feladatlapjai a verseny honlapján a „Feladatsorok” menüpont alatt lesznek elérhetőek, és a megoldások szintén a verseny honlapján nyújthatók be elektronikusan pdf formátumban a „Bejelentkezés” menüpontban „Fájl feltöltése” címszó alatt. A levelező forduló funkciója, hogy meghatározzuk a továbbjutást a második fordulóba, illetve a döntőbe. A döntő eredménye független a levelező fordulókon elért pontszámoktól.
A megoldások beküldésére az alábbi útmutatás vonatkozik:

  • A feleletválasztós, illetve gondolkodtató kérdéseket egy-egy lapra, a számolási példákat pedig külön-külön lapra kérjünk megoldani, kizárólag kézzel, olvashatóan írt megoldásokat fogadunk el.
  • Minden lap jobb felső sarkában jól látható módon fel kell tüntetni a versenyző regisztrációkor kapott azonosítóját és kategóriáját, valamint a feladat számát. Ennek hiányában a feladatot nem áll módunkban értékelni.
  • Átláthatatlanul, vagy nem kellő alapossággal kidolgozott, illetve olvashatatlan megoldásokat jó végeredmény esetén sem fogadunk el.
  • A beadott feladatokat kizárólag szkennelt formában illetve jó minőségű képként, pdf illetve jpg formátumú fájlként tudjuk elfogadni, a korábbi irányelvek betartásával, a honlapon „Bejelentkezés” menüpontonban „Fájl feltöltése” címszó alatt elektronikusan kell benyújtani. A dokumentum neve tartalmazza a versenyző azonosítóját, illetve kategóriáját. (pl.: Fordulo1_AB12_II_kat.pdf) Amennyiben a szkennelt kép a nyomtatás után nem jól látható, azaz rossz minőségben lett beolvasva, a megoldást nem áll módunkban értékelni.
  • Kizárólag azok a feladatlapok kerülnek értékelésre, amelyek a határidő napján 23:59-ig beérkeztek.

A verseny két levelező fordulóból, és az ezeket követő helyszíni (zárthelyi) döntőből áll. A döntő fordulóra összesen 40 fő kaphat meghívást. Az egyes fordulók eredményei, illetve a továbbjutott diákok listája a honlapon kerülnek kihirdetésre, a leadási határidő után egy héttel.

Leadási határidők:

I. forduló: 2020. november 8.
II. forduló: 2021. január 5.

Döntő

A döntőben a II. forduló legjobbjai, a négy kategóriából összesen maximum 40 fő vehet részt.
A zárthelyi döntőbe jutott diákoknak egy feladatlapot kell megoldaniuk önállóan, emellett egy előre megadott témakört feldolgozva, otthon elkészített prezentációt kell bemutatniuk, melyet szakmai zsűri fog pontozni, illetve a IV. kategóriának (amennyiben nem kerül összevonásra a III. kategóriával) egy laborfeladatot is el kell végeznie. A végső sorrend alapja a döntő feladatain szerzett pontszámok összege, amennyiben ezeket figyelembe véve holtverseny alakulna ki, a II. fordulóban elért pontszámok határozzák meg a végleges sorrendet.

Időpont: 2021. február 26-27.
Helyszín: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Ch épület

További versenyidőszakok