Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny 2013/2014

Nevezési határidő:
2014. január 20. 00:00
Verseny célja:
A Verseny célja egyrészt a kategóriánként megszabott, az adott évfolyamcsoporttól elvárható nyelvi-kulturális felkészültséghez adaptált és fordulónként nehezedő latin szöveg lefordítása révén a nyelvi készségek fejlesztése, az iskolai oktatásban tanult nyelvi anyag gyakorlati alkalmazásának elősegítése révén a tanulók nyelvi kompetenciájának növelése, s ily módon a latinoktatás színvonalának megőrzése, emelése. A Verseny célja másrészt a céltudatosan kiválasztott szövegtémák révén a tanulók emberi és társadalmi ismereteinek gyarapítása az antik kultúrákról, a görög-római társadalomról, történelemről, művészetről, sőt a magyar kultúra és társadalom történetéről is. További, de az előzőekkel szervesen összefüggő célja a versenynek, hogy arra ösztönözzük a latint választó tanulókat, hogy ne csak az esetlegesen kötelező években, hanem folyamatosan, lehetőleg érettségiig tanulják a nyelvet.
Nevezés módja:

A Versenyre valamennyi magyarországi középiskola („minores” kategóriában általános iskola is) nappali tagozatos tanulója jelentkezhet, a fenti két kategóriában a megadott kritériumok szerint; egy kategóriában kétszer is részt lehet venni. A részvétel természetes feltétele, hogy a versenyző birtokában van, vagy mindent megtesz azért, hogy a verseny fordulóinak idejére birtokában legyen a versenykiírásban szereplő nyelvi követelményrendszernek. A második, döntő fordulón azok a tanulók vehetnek részt, akiket a Versenybizottság, miután a beküldött, továbbjutásra javasolt dolgozatok alapján meghatározta kategóriánként a behívandók körét és létszámát, a Verseny honlapján közzétett körlevelében a döntőre behív. A versenyen való részvétel kizáró okai: Amennyiben a tanuló megfelel a jelentkezés és részvétel feltételeinek, akkor a Versenyen való részvételnek kizáró oka nincsen.

Az első fordulóra való jelentkezés a tanulók részéről a latint oktató szaktanárnál vagy az iskola igazgatójánál történik. A versenyre való jelentkezés határideje az iskolákban: 2014. január 20. Az iskola ezt követően az abel.jeno [at] gmail.com címre 2014. január 31-ig elküldött elektronikus levélben (e-mail-ben) közli a részvételi
szándékon túl, kategóriánként összesítve (1. "maiores", ill. 2. "minores" kategória), a jelentkezők létszámát, valamint az igazgató, az iskolai titkárság és (ha van ilyen) a tanulmányi versenyek iskolai koordinációjáért felelős iskolai személy e-mail-címét is a Verseny ügyintézőjével, Nemes Júliával. Az elektronikus levél „Tárgy” rovatában az iskola nevét kérjük feltüntetni! Nevezési díj: nincs.
Díjazás leírása:
Az eredmények közzétételének módja: Az eredmények májusban a Verseny honlapján (http://abeljeno.uw.hu/), majd később az Antik Tanulmányok c. szakfolyóiratban kerülnek
közzétételre. Díjazás: Az első három helyezett mindkét kategóriában pénz- és könyvjutalomban részesül, a további helyezettek (4–20.) és a kiemelt dicséretesek (21–40.) elismerő oklevelet és könyvjutalmat, a dicséretesek (41–60/70) pedig elismerő oklevelet kapnak. A két kategória első 20 helyezettje az Ókortudományi Társaság májusi közgyűlésén személyesen veheti át jutalmát, a többiek az iskolai tanévzáró ünnepségeken. A „maiores” kategória első 20 helyezettje és kiemelt dicséretesei közül a 10. és 11. osztályos tanulók további jutalma, hogy a következő tanév első félévében részt vehetnek az arpinói Cicero-verseny hazai válogató versenyén (tehát 11. és 12. osztályos korukban, mert csak ezt a korosztályt lehet nevezni Arpinóba); a válogató versenyre a felhívást mindig ősszel tesszük közzé a Verseny honlapján. Az e válogatón eredményesen szereplő 7–14 diák utazhat (általában május elején) Olaszországba a nemzetközi arpinói Cicero-versenyre.
További versenyidőszakok