Nevezési határidő: | 2012. november 20. 00:00 |
Verseny célja: | Idén másodszor hirdetjük meg a Dürer Kémiaversenyt, melyre szeretettel várjuk a lelkes jelentkezőket. A Dürer Verseny szokásaihoz híven csapatversenyt rendezünk 9-12. osztályosoknak (K kategória). |
Nevezés módja: | A versenyen induló csapatokat 2012. november 20. 23:59-ig lehet regisztrálni a honlapon található elektronikus jelentkezési felületen! Ez egyben a levelezős forduló beküldésének határdeje is! |
Egyéni/csapatverseny: | Csapatverseny |
Résztvevők iskolatípusa: | 4 évfolyamos gimnázium, 6 évfolyamos gimnázium, 8 évfolyamos gimnázium, szakközépiskola |
Résztvevők: | 11. évfolyam, 12. évfolyam |
Típus: | írásbeli |
Levelezős forduló
2012. október 5. – november 20.
A beküldős forduló feladatsorait 2012. október 5-én tesszük közzé a honlapon. A Szervezőbizottság ebben a fordulóban 4 feladatot tűz ki. A versenyzők célja ezek közül minél többet megoldani. A részletes indoklással ellátott megoldásokat a regisztrált csapatoknak a jelentkezési felületre kell feltölteni legkésőbb 2012. november 20. 23:59-ig. Idén e-mailben és postán beküldve már nem fogadunk el megoldásokat!
Minden határidőre beküldött, helyes és megfelelően indokolt feladatmegoldás 20 pontot ér. Összesen 80 pont szerezhető. Várhatóan a legtöbb pontot elérő 8-12 csapatot hívjuk meg a verseny miskolci Döntőjére. Mivel a versenyt még csak másodszor hirdettük meg, elképzelhető, hogy kicsit nehezek a feladatok, így ha esetleg egy-kettő kifog rajtatok, akkor is bátran nevezzetek a versenyre, mert ekkor is jó esélyetek lehet a döntőbe jutásra!
A feladatsorok úgy vannak összeállítva, hogy a korosztálynak megfelelő kémia tananyag ismeretében és egy kis internetes kutakodás segítségével megoldhatóak legyenek. Ha ez véletlenül mégis kevésnek bizonyulna, a beküldős forduló során feladatok megoldásához igénybe vehető minden ezen túlmutató írásos vagy elektronikus segédeszköz is, de kizárólag a forrás pontos megnevezésével (könyv esetén kiadás, oldalszám; internetes forrás esetén pontos link).
A csapatban nem szereplő személyek (pl. másik versenyző, nagyobb testvér, szaktanár vagy vegyész nagybácsi) közreműködése azonban szigorúan tilos. Ennek betartását elsősorban a csapatok lelkiismeretére bízzuk, ám ha eme szabály megszegésére vonatkozó bizonyítékok jutnak a Szervezőbizottság ismeretére, az a csapat azonnali kizárását vonhatja maga után.
A döntő eredményébe a beküldős fordulóban szerzett pontok már nem számítanak bele.
Típus: | írásbeli, mérési/gyakorlati, szóbeli |
Döntő: Miskolc, 2013. február 8-10.
1. versenynap
február 8, péntek 10:00-13:00
Ebben 3 óra áll rendelkezésre 6 feladat megoldására.
Az első 5 klasszikus kémia-feladat, melynek írásban kell elkészíteni a megoldását, részletesen indokolva a megoldás lépéseit. Minden feladat 8 pontot ér. Kérjük, hogy minden feladatot külön lapra írjatok!
Az utolsó, hatodik feladat kombinált gyakorlati és szóbeli. Ebben a szervezők előtt kell egy 3-5 perces kiselőadást tartani a helyben kapott rövid cikkről, segítő kérdések alapján, valamint elvégezni és megmagyarázni egy apró kísérletet. Így szerezhető meg a feladatért járó 8 pont. A 3 óra során az utolsó 2 órában sorsolt sorrend alapján adhatják elő a csapatok kiselőadásaikat és végezhetik el a kísérleteket. A kiselőadást legalább 2 embernek kell prezentálnia a csapatból, a harmadik eközben akár tanulmányozhatja addig a gyakorlati feladatot is. A hatodik feladatra 10 perce van a csapatoknak.
Összesen 48 pont szerezhető.
A döntő mindkét versenynapján az alábbi segédeszközök használhatók:
tollak, ceruzák, radír, számológép, függvénytáblázat, periódusos rendszer
A döntő végeredménye a két versenynapon szerzett pontok összegéből adódik, tehát a megszerezhető maximális pontszám kereken 100 pont.
Típus: | írásbeli |
2. versenynap
február 9, szombat 9:00-10:30
Ebben 13, nehezedő sorrendbe rakott tesztfeladat megoldására nyílik lehetőség. A válasz minden kérdésre egy szó vagy egy szám, melyet normálalakban x,xx * 10x alakban kell megadni, vagyis az előre kiosztott válaszlapokon leadni a zsűrinek.
A verseny elején csak az első feladatot kapják meg a csapatok. Ha valaki egy feladatot helyesen megold, akkor kapja meg a következő feladatot. Minden megoldásra háromszor lehet „tippelni”, azaz megoldást bevinni a zsűrinek – aki egyből megmondja, hogy jó-e válasz: ha igen, egyből a következő sorszámú feladatot is odaadja a csapatnak. Ha az első tipp helyes: 4; ha a második: 2, ha a harmadik: 1 pontot kap a versenyző csapat. Három rossz tipp esetén pedig 0 pontot ugyan, de ekkor is továbbléphet a következő feladatra.
Megengedett taktikai húzás „passzolni”, azaz egy nem szimpatikus feladatra egyből 3 véletlenszerű tippet beadni, hogy a következő feladatra ugorhassatok – bár a következő feladat valószínűleg még nehezebb lesz.
Összesen 52 pont szerezhető a 2. versenynapon.
A döntő mindkét versenynapján az alábbi segédeszközök használhatók:
tollak, ceruzák, radír, számológép, függvénytáblázat, periódusos rendszer
A döntő végeredménye a két versenynapon szerzett pontok összegéből adódik, tehát a megszerezhető maximális pontszám kereken 100 pont.