Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Országos Tudományos és Technikai Diákalkotó Kiállítás (OTTDK) 2018/2019

Nevezési határidő:
2019. február 2. 00:00
Verseny célja:

A diákokat, a tanárok és a szülők bevonásával arra késztetjük, hogy a természeti jelenségeket, műszaki problémákat törvényszerűségek mentén kutassák és próbáljanak új alkotásokat létrehozni. A verseny célkitűzése a környező világ hatékony megismerésén keresztül az új ismeretek szerzése, az alkotás örömének felfedeztetése. A diákok a saját szavaikkal képesek legyenek tovább adni a megismert témakörök lényegét, tudják megfogalmazni a kutatásuk, alkotásuk távolabbi célját, jövőbeli elképzeléseiket.

Az eredményhirdetés várható időpontja:
2019. május 3. 00:00
Nevezés módja:

A pályázatra a tehetsegpont [at] kossuth-klub.hu (vagy: kossuth.klub [at] gmail.com) e-mail címen lehet jelentkezni, az elkészítendő pályamű 1-3 oldalas vázlatos ismertetésének elküldésével, 2019. február 2-ig. A jelentkezések elfogadásáról (vagy elutasításáról, ha a vázlat alapján a pályamű-terv nem felel meg a pályázati kiírásnak) 2019. február 14-ig értesítést küldünk. Ha a jelentkezést elfogadtuk, a pályázónak részvételi szándékát az előzetesen e-mailben elküldött adatlap visszaküldésével kell megerősítenie 2019. február 28-ig.
Postacímünk: XXIV. OTTDK, TIT Kossuth Klub Egyesület (Budapest, Múzeum utca 7. H-1088)

Díjazás leírása:

1. A legjobb 3 pályamű alkotója (alkotói kollektíva esetén pályaművenként 1 fő) részvételi lehetőséget kap a.) a Nemzetközi Tudományos és Technikai Szabadidő Mozgalom (MILSET) 2019. szeptember 22-28. között (Abu Dhabi, United Arab Emirates) Expo-Sciences International 2019 (ESI 2019 – http://esi2019.ae) nemzetközi diákalkotó fesztiváljára vagy b.) a Taiwan International Science Fair [TISF] – Tajpej, Tajvan) 2020. januári fesztiváljára.
A résztvevők a pályaművüket angol nyelven kell bemutatniuk.
2. A leglátványosabb, a „laikusok” számára várhatóan legérdekesebb pályamunkák alkotóit (az OTTDK bíráló bizottsága válogatja ki a pályázatokat, függetlenül a májusi döntőben elérhető eredményüktől) felkérjük az alkotásuk nyilvános bemutatására, amely a IX. Tudományfesztivál YXPO programja keretében ismertethetik az érdeklődő közönséggel. A külföldi versenyzők 2019. május 4-én, szombaton, a magyarországiak május 5-én, vasárnap (ezek a tervezett dátumok) mutatkoznak be. A külföldieknek térítésmentes szállást és minden résztevő számára térítésmentes ellátást biztosítunk. A szállás igényeket egyeztetjük.
3. Az OTTDK döntőjében résztvevő valamennyi diákot meghívjuk nemzetközi, infó-technológiai tematikájú, egyhetes tudományos nyári táborunkba, amelyben térítésmentesen részt vehetnek. A tábor várható helyszíne Vajdaság (Szerbia) egyik települése. A tábor időpontjáról, pontos helyszínéről, a programok részleteiről a pályázati munkák befogadása (2019. február) után értesítést küldünk az érintett diákoknak.
4. Könyvutalvány 4 fő részére 5000-5000 Ft értékben.
5. Tehetséggondozási nívódíj: 20.000-20.000 Ft értékű könyvutalvány a diákok felkészítésében kiemelkedő 4 pedagógus részére.
6. Tehetséggondozási nívódíj (oklevél): a legtöbb tehetséges diákot a versenyre benevező iskolának.

Hatókör:
külhoni magyarok számára nyitott
Felhívás szövege:

A TIT Kossuth Klub Egyesület (Kossuth Klub Tehetségpont) és az Uránia Ismeretterjesztő Alapítvány pályázatot hirdet 10-19 éves diákok számára.
A tehetséggondozó tanulmányi verseny pályázata keretében feldolgozható bármely tetszőleges természettudományi és/vagy műszaki-informatikai témakör.
A versenyző(k) saját mérésein, kísérletein alapuló pályamunkák elsőbbséget élveznek.

A tehetséggondozó tanulmányi verseny pályázata keretében feldolgozható bármely tetszőleges természettudományi és/vagy műszaki-informatikai témakör.
A versenyző(k) saját mérésein, kísérletein alapuló pályamunkák elsőbbséget élveznek.

A pályaművekkel szemben támasztott követelmények:

1. A kidolgozott pályaművek tükrözzenek (a pályázó életkorától elvárható) elmélyült, tudományosan megalapozott érdeklődést, komoly kutatómunkát, innovatív informatikai és/vagy műszaki készségeket. Éljen a pályázó valamely tudományos eljárással (jelenségvizsgálat, kísérletezés, következtetések levezetése, szintetizálás) és/vagy kreatív, ötletes technikai megoldásokkal.
2. Legyen a pályamű igényes kivitelű, érthető és hatékonyan bemutatott. Egyaránt lehet pályázni elméleti pályaművekkel (poszter, számítógépes program) és gyakorlati természetű alkotásokkal (modelltárgy, kreatív eszköz, terepasztal, makett stb.).
Pályázhatnak egyének vagy néhány fős alkotói kollektívák – magyarországi és határon túli magyar ajkú diákok egyaránt.

Első forduló: iskolai elődöntő (válogatás). A továbbjutók iskolája beküldi a pályaművek vázlatát. 

Második forduló: a zsűri tagjaiból álló bíráló bizottság kiválasztja a zsűrizésre befogadott pályázatokat.

Harmadik forduló: a befogadott pályaművek számától függően várhatóan egy nap alatt lezajlik a döntő. A kész pályaművek zsűrizése 2019. május 3-án pénteken 10.00 órakor kezdődik, eredményhirdetés várhatóan 15.30-16.00 órától lesz. Helye: Kossuth Klub (1088 Budapest, Múzeum u. 7.).

A bíráló bizottság által befogadott pályaműről készítsenek a versenyzők önálló, max. 2 perces video vagy Prezi bemutatót, amely felhasználható lesz nem csak a zsűrizés alkalmával, de az YXPO rendezvényen és angol nyelven a MILSET vagy a TISF rendezvényen, illetve a nyári tudományos táborunkban (ld. III. 2-3. pont) is.

Fenntartjuk az igényünket arra, hogy más nagyrendezvényünkön is az alkotó(k) részvételével bemutathassuk a kiemelt (díjazott) pályázati versenyműveket.
A pályaműveket elbíráló zsűriben neves tudósok, oktatók vesznek részt. A zsűri elnöke: dr. Gyenes Károly villamosmérnök-informatikus, egyetemi docens (BMGE).

Ellátás: térítésmentes szállás 2019. május 2-án este (a külföldről érkezőknek) és ellátás mindenkinek a zsűrizés napján, május 3-án.
Igény esetén a távolról érkező magyarországi versenyzőknek és kísérőiknek a versenynap előtti éjszakára való elszállásolásban segítséget nyújtunk; a szállás költsége a résztvevőket terheli. Az útiköltség a résztvevőket terheli.

Az OTTDK döntője (zsűrinapja) utáni programokban (YXPO, nyári tudományos tábor, ESI 2019 vagy TISF 2020 – ld. IV. 1-2-3.) történő részvételt önálló program koordinátorok szervezik. A nevezett rendezvények részleteit, a koordinátorok elérhetőségeit később adjuk meg az érintett diákoknak és a felkészítő tanáraiknak.

További versenyidőszakok