Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Országos Tudományos és Technikai Diákalkotó Kiállítás (OTTDK) 2015/2016

Nevezési határidő:
2016. február 3. 00:00
Verseny célja:

A diákokat, a tanárok és a szülők bevonásával arra késztetjük, hogy a természeti jelenségeket, műszaki problémákat törvényszerűségek mentén kutassák és próbáljanak új alkotásokat létrehozni. A verseny célkitűzése a környező világ hatékony megismerésén keresztül az új ismeretek szerzése, az alkotás örömének felfedeztetése. A diákok a saját szavaikkal képesek legyenek tovább adni a megismert témakörök lényegét, tudják megfogalmazni a kutatásuk, alkotásuk távolabbi célját, jövőbeli elképzeléseiket.

Nevezés módja:

A pályázatra az elkészítendő pályamű 1-3 oldalas szinopszisának (vázlatos ismertetésének) benyújtásával lehet jelentkezni 2016. február 3-ig. A jelentkezések elfogadásáról (vagy kívánatos módosításáról, ha a szinopszis alapján a pályamű-terv nem felel meg a pályázati kiírásnak) 2016. február 17-ig minden jelentkezőnek értesítést küldünk. A jelentkezés elfogadásának visszaigazolása esetén a pályázónak részvételi szándékát az előzetesen postai vagy elektronikus úton kézbesített adatlap visszaküldésével kell megerősítenie 2016. február 29-ig beérkezően. Az adatlapon kérjük megjelölni az alkotás bemutatásához szükséges helyigényt (max. 2,5 m2 ) és a használni kívánt technikákat, a felkészítő/mentor tanár nevét és a résztvevők elérhetőségeit. Letölthető a 2016. évi felhívás, a versenyszabályzat és az OTTDK rövid története: http://kossuth-klub.hu/tehetseggondozas/ottdk/ (az oldal alján).

Díjazás leírása:

1.A legjobb 3 pályamű alkotója (alkotói kollektíva esetén pályaművenként 1 fő) részvételi lehetőséget kap a Nemzetközi Tudományos és Technikai Szabadidő Mozgalom (MILSET) által 2016. július 9–15. között (Toulouse, Franciaország), megrendezésre kerülő, 11th MILSET Expo-Sciences Europe (ESE 2016) elnevezésű nemzetközi diákalkotó fesztiválon (http://ese2016.milset.org). A résztvevőknek pályaműveiket a fesztiválon angolul kell bemutatniuk.

2. További 4 pályamű egy-egy alkotója részt vehet a Magyar Géniusz Programhoz csatlakozott Tehetségpont-hálózat tagszervezetei vagy más, természettudományi és/vagy műszaki szakmai szervezet által 2016 nyarán megrendezendő, hazai vagy külföldi tudományos vagy szaktáborok egyikében, amelyet a díjazott pályázat alkotója választhat ki. A részvételhez pályázatonként maximum 50.000 Ft támogatást adunk.

3. Lehetséges különdíjak: 3.1.) legfeljebb 4 főnek (10-14 éves diák) – 5.000 Ft/fő könyvutalvány - a zsűri döntése szerint, 3.2.) legfeljebb 4 főnek (vagy iskolának) – Élet és Tudomány online előfizetés 1 évre.

4. A legsikeresebb pályaművek diákalkotóinak felkészítésében kiemelkedő szakmai és szervező munkát vállaló 4 fő pedagógust 25-25.000 Ft/fő könyvutalvány (ha a 3.1. pont él, akkor 20.000 Ft/fő) és oklevéllel (tehetséggondozási nívódíj) jutalmazzuk.

5. Oklevelet kap minden diák és külön a díjazottak is.

Hatókör:
külhoni magyarok számára nyitott
Felhívás szövege:

A TIT Kossuth Klub Egyesület (Kossuth Klub Tehetségpont) és az Uránia Ismeretterjesztő Alapítvány pályázatot hirdet 10-19 éves diákok számára tetszőleges természettudományi és műszaki tematikájú, tárgyú, jellegű diákalkotások megvalósítására. A megújuló energiaforrásokkal és a fenntartható energetikával kapcsolatos pályamunkák elsőbbséget élveznek.

A pályaművekkel szemben támasztott követelmények

1. A kidolgozott pályaművek tükrözzenek (a pályázó életkorától elvárható) elmélyült, tudományosan megalapozott érdeklődést, komoly kutatómunkát és/vagy innovatív műszaki készségeket. Éljen a pályázó valamely tudományos eljárással (jelenségvizsgálat, kísérletezés, következtetések levezetése, szintetizálás) és/vagy ötletes technikai megoldásokkal.

2. Elengedhetetlen, hogy a pályamű igényes kivitelű, érthető és hatékonyan bemutatott legyen. Egyaránt lehet pályázni elméleti pályaművekkel (poszter, számítógépes program) és gyakorlati természetű alkotásokkal (modelltárgy, kreatív eszköz, terepasztal, makett stb.).

Pályázhatnak egyének vagy néhány fős alkotói kollektívák – magyarországi és határon túli magyar ajkú diákok egyaránt. 

Első forduló: iskolai elődöntő (válogatás). A kiválasztott továbbjutók a második fordulóba beküldik (ld. II/1. pont - felhívás a verseny saját honlapján) a pályamű szinopszisát. A harmadik forduló a döntő (zsűrizés). A negyedik fordulóba jutottak (ld. III/1. pont - felhívás a verseny saját honlapján) részt vesznek az ESE 2016-on.

A kész pályaművek nyilvános bemutatására és zsűrizésére – változások az eredeti terveinkhez képest – a Magyar Nemzeti Múzeum Pollack Csarnokában (1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16.) kerül sor 2016. április 22-én, pénteken, a VI. Tudományfesztivál rendezvénysorozata keretében. OTTDK-2016 - 2/1 3.

A pályaműveket elbíráló zsűriben neves tudósok, oktatók vesznek részt. A zsűri elnöke: dr. Gyenes Károly villamosmérnök-informatikus, egyetemi docens (BMGE).

A XXI. Országos Tudományos és Technikai Diákalkotó Kiállítás (2016) a Nemzeti Tehetség Program „Nagy hagyományú és szakmailag elismert versenyek támogatása” című pályázatának köszönhetően valósul meg az NTP-TV-15-0051 sz. projekt keretében.

További versenyidőszakok