Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Medve Szabadtéri Matekverseny 2016

Nevezési határidő:
2016. március 11. 00:00
Verseny célja:

A verseny pedagógiai célja több komponensből tevődik össze. Célunk egyrészt a matematika népszerűsítése az 5-12. évfolyamos korosztályban, továbbá lehetőség biztosítása arra, hogy a résztvevők összemérjék matematikai tudásukat. Ezen túlmenően célunk a résztvevők egészséges, mozgásban gazdag életmódra nevelése, együttműködési (kooperációs) készségeik fejlesztése, közösségteremtés, és több száz önkéntes fiatal szervező bevonásán keresztül a pedagóguspálya népszerűsítése.

Nevezés módja:
Minden csapat nevezését a csapat Kapcsolattartója bonyolítja le. Kapcsolattartó személy lehet tanár, szülő, vagy más nagykorú személy (akár csapattag is). A kapcsolattartó feladata az is, hogy a nevezési díjakat begyűjtse és befizesse. Egy kapcsolattartóhoz természetesen több csapat is tartozhat.
Iskolák számára javasoljuk, hogy az egyszerűség kedvéért egyetlen tanár nevezze be az összes csapatot, amely az adott iskolából indulni szeretne a versenyen.
Ha még nem vagy 18 éves, és szeretnél indulni a versenyen, akkor beszélj a versenyről matematika tanároddal vagy szüleiddel! Ők segíthetnek Neked a nevezés lebonyolításában.
 
Nevezni a következő módokon lehet:
Regisztrált internetes előnevezés (ajánlott): A MatekLapra történő kapcsolattartói regisztrációt és bejelentkezést követően a jobb oldalon található "Irány a Medve Matekverseny!" felirat alatt rá kell kattintani a "Belépés a nevezési rendszerbe" linkre. Ezután ki kell választani a megfelelő versenyhelyszínt, majd a megjelenő űrlap értelemszerű kitöltésével lehet nevezni egy csapatot. A "Nevezéseim" menüpontra kattintva a kapcsolattartó által benevezett csapatok adatai nyomon követhetők és később is módosíthatók (pl. csapattag-csere esetén), törölhetők. A nevezésről a kapcsolattartónak megerősítő e-mailt küldünk.
Személyes nevezés: a kiválasztott verseny napjának reggelén, a helyszínen.
E-mailben, telefonon és postai úton nem lehet nevezni a versenyre.
 
Nevezési határidők:
Az előzetes, kedvezményes jelentkezéseket minden regiomális versenyre egységesen március 11-én 23:59-ig fogadjuk. A végső jelentkezési határidő minden forduló esetén a versenynapot megelőző vasárnap 23:59.
A verseny hetében az adott versenyre az előkészületek miatt már nem fogadunk el internetes nevezést. Ha valaki esetleg lemaradt a határidőről, a versenyhelyszínen is tud nevezni az alább meghirdetett maximális létszám eléréséig.
 
A verseny részvételi költsége:
A vetélkedő jelentkezési díja határidőig történő előzetes nevezés esetén
• a budapesti versenyre fejenként 2000 Ft, tehát csapatonként 6000 Ft,
• a veszprémi, szegedi és debreceni versenyekre fejenként 1500 Ft, tehát csapatonként 4500 Ft.
A messziről érkezők utazási költségeinek kompenzációjaként kedvezményes nevezési díjjal jelentkezhetnek azok a versenyzők, akiknek iskolája a választott vetélkedő helyszínének 100 km-es körzetén kívül található (MÁV - vasúti kilométereket tekintve). Számukra a kedvezményes nevezési díj határidőig történő jelentkezés esetén a budapesti versenyre 1500 Ft/fő (4500 Ft/csapat), a veszprémi, szegedi, ill. a debreceni versenyre 1000 Ft/fő (3000 Ft/csapat).
Pedagógusok számára a versenyen való részvétel ingyenes.
A nevezési díjért cserébe nyújtott szolgáltatások (a versenyen való részvételen felül):
• ajándék emblémázott toll a regisztrációnál
• ajándék péksütemény, ásványvíz a regisztrációnál
• ajándék csoki a verseny közben • mellékhelyiség biztosítása a résztvevők számára
• a verseny feladatainak és megoldásainak közzététele az interneten
• a verseny végén érdekes programok, kísérletek bemutatása
• a csapatok által a verseny közben megtett távolságok mérése, és az ez alapján képzett rangsor közzététele
• a legalább 30 diákkal érkező iskoláknak ajándék oktatási segédeszköz.
nevezési díjakat a nevezés-visszaigazoló e-mailben megadott számlaszámra kérjük átutalni, vagy banki pénztárban készpénzben befizetni. A befizetett részvételi költséget visszafizetni nem tudjuk. (Abban az esetben sem, ha a verseny valamelyik esőnapon kerül megrendezésre a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt.) Ha valaki betegség vagy egyéb ok miatt nem tud részt venni a versenyen, akkor helyette azonos kategóriában más tanuló indulhat. Ezt a verseny előtt e-mailben vagy legkésőbb a helyszínen jelezni kell, hogy a szükséges változtatásokat a verseny szervezői el tudják végezni. 
Díj jellege:
oklevél, tárgyjutalom
Díjazás leírása:

A verseny értékelése:

Az a csapat nyeri a versenyt, amelyik a legtöbb főfeladatot oldja meg helyesen. A további helyezések megállapításánál is a megoldott főfeladatok száma az irányadó. Egyenlő főfeladatszám esetén az a csapat végez előrébb, amely a legutoljára megoldott főfeladatot hamarabb megoldotta. Ha ez az idő is egyezne, akkor a megelőző főfeladat megoldásának az időpontját hasonlítjuk össze.

Az eredmények közzététele:

A versenyek eredményhirdetése 15 perccel a versenyek után, a helyszínen történik. A teljes eredménylista (amely a feladatmegoldás sikerességén túl a csapatok által megtett távolságokat is tartalmazza) a versenynapot követő napon felkerül a www.mateklap.hu honlapra. 

A területi forduló díjazása:

Minden helyszínen minden kategória első három helyezett csapatának mindhárom tagja oklevelet és tárgyjutalmat kap. A 4-6. helyezett csapatok tagjai dícsérő oklevelet kapnak. Minden helyszínen kategóriánként a legtöbb csapattal érkező iskolák különdíjban részesülnek. A fentieken túlmenően minden iskola, amely egy helyszínen legalább 30 tanulóval (10 csapat) képviselteti magát, egy értékes oktatási segédeszközt kap ajándékba. 

A döntő díjazása:

A döntő kategóriánként első három helyezett csapatát díjazzuk. A döntő győztes csapatai egy évre megkapják és iskolájukban kitehetik az egyedi Medve vándordíjat.

Hatókör:
magyarországi
Felhívás szövege:

A Medve Szabadtéri Matekverseny területi fordulóját idén már öt helyszínen rendezzük meg. A versenyek egymástól függetlenek. A szabályok mindenhol egyformák, csak a helyszínek és a feladatok különböznek (A feladatok korosztályonkénti nehézségi szintje minden helyszínen megegyezik.) Bárki jelentkezhet bármelyik versenyre, lakóhelytől függetlenül, tehát nem kötelező a lakóhelyhez legközelebb eső versenyt választani. Azonban az országos döntőbe való bejutás szempontjából csak egy verseny eredménye vehető figyelembe. Ha egy csapat több regionális versenyen is indul, akkor a leghamarabb megrendezésre kerülő versenyen elért eredményüket vesszük számításba az országos döntőbe jutás szempontjából.

A verseny résztvevői:

A versenyen az iskolák 5-12. osztályos tanulói, valamint (külön kategóriákban) felnőttek vehetnek részt.

A verseny kategóriái:

A verseny négy diákkategóriában zajlik, a kategóriák az alábbi korcsoporti beosztás szerint különülnek el:

• Medvebocs: 5. osztályos és 6. osztályos nem tagozatos diákok

• Kismedve: 6. osztályos spec. mat. tagozatos, 7. osztályos és 8. osztályos nem tagozatos diákok

• Nagymedve: 8. osztályos spec. mat. tagozatos, 9. osztályos, nulladik évfolyamos és 10. osztályos nem tagozatos diákok

• Jegesmedve: 10. osztályos spec. mat. tagozatos, 11. és 12. osztályos diákok

A diákkategóriákon túl a felnőttek számára egy normál és egy kiemelt kategóriát is meghirdetünk.

Az 1. (területi) forduló helyszínei és időpontjai:

• Közép-Magyarország: Budapest - Gellért-hegy: április 16. szombat (esőnapok: április 23., április 24.) ÉS Budapest – Óbudai-sziget: május 21. szombat (esőnapok: május 28., május 29.)

• Dunántúl: Veszprém, Kolostorok és Kertek (Veszprémvölgy): április 2. szombat (esőnapok: április 9., 10.)

• Dél-Alföld: Szeged, Erzsébet liget: április 3. vasárnap (esőnapok: április 9., április 10.)

• Észak-Magyarország: Eger: május 9. szombat (eső esetén fedett helyszínen)

• Kelet-Magyarország: Debrecen, Nagyerdő: május 10. vasárnap (eső esetén fedett helyszínen)

A versenyek időpontja minden helyszínen 10.30 – 15.00 óra. A területi fordulókon egymástól eltérő, de kategórián belül azonos nehézségi fokú feladatsorok kerülnek kitűzésre. Lakóhelytől függetlenül bármelyik területi fordulóra lehetőség van nevezni, de egy csapat (és annak összes tagja) csak egy területi fordulón indulhat el. A Medve Szabadtéri Matekverseny a szabad ég alatt zajlik, így rendkívüli időjárási körülmények (pl. tartósan zuhogó eső) esetén az eredetileg meghirdetett dátumtól eltérő napon, az ún. esőnapon kerül megrendezésre. Amennyiben a verseny napjára nagy biztonsággal rendkívüli időjárási körülményt jósolnak, úgy az időpontváltozást legkésőbb a verseny előtti nap délelőttjén a MatekLapon (www.mateklap.hu) jelezzük, és a résztvevőket e-mailben is értesítjük.

Az országos döntő időpontja: 2016. június 11.

Az országos döntő helyszíne: Budapest

A verseny szabályai:

A verseny háromfős csapatokban zajlik. A csapatoknak a verseny helyszínén (egy erdős-parkos területen) található állomásokon kell megoldani az ott kapott matematikai-logikai feladatot, majd a beadott válasz helyességétől függően tovább kell haladniuk egy következő állomásra. A feladatokra a helyes válasz egyetlen szám, betű, vagy szó. Az állomások tipikusan egy-egy pihenőhely, szobor, erdei útkereszteződés vagy padcsoport közelében vannak. Az állomások helyszíneiről a csapatok térképet és leírást kapnak. Minden állomáson 2-3 szervező várja a csapatokat Az állomáson tartózkodó szervezők ellenőrzik, hogy a csapat helyes választ adott-e az ott kapott feladatra. A csapatoknak az állomásokon tartózkodó szervezők nem árulják el, hogy az általuk kapott feladatra adott megoldás helyes-e vagy sem. Csak annyi információt kapnak, hogy melyik állomást kell felkeresniük a következő feladatért. Aki hibás választ ad, más állomásra kerül, mint a helyes megoldást benyújtók.

A helyes eredményekkel a csapatok az úgynevezett főfeladatokat tartalmazó útvonalon haladnak előre, míg a hibás válaszok kisebb-nagyobb kitérőket (mellékfeladatokat) jelentenek. A cél a helyes úton minél messzebb jutni, azaz minél több főfeladatot helyesen megoldani.

A versenyen számológép használható, de telefonos segítség kérése tilos. Kérjük a résztvevőket és kísérő tanáraikat, ügyeljenek a sportszerű magatartásra! A versenyen a balesetveszély elkerülése érdekében kerékpár és görkorcsolya használata tilos. Tilos továbbá a balesetveszélyt előidéző bárminemű magatartás. 

Az országos döntőbe jutás kritériuma: A budapesti területi versenyekről minden kategória első három helyezett csapata meghívást kap a döntőre. A veszprémi, szegedi és debreceni verseny kategóriánkénti első helyezett csapatai kapnak meghívást a döntőre. Ezen felül a budapesti létszámhoz mért résztvevői létszámok arányában 4 további csapatok is meghívást kaphatnak (pl. ha egy helyszínen a versenyzők száma eléri a budapesti létszám 2/3-át, akkor kategóriánként 2-2 csapat jut a döntőbe) A döntőn a csapatoknak változatlan összetételben kell szerepelniük. Ha egy csapattag nem tud részt venni a döntőn, az adott csapatnak alacsonyabb létszámmal kell indulnia.

További versenyidőszakok