Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Katolikus Iskolák Országos Takáts Sándor Történelmi Versenye 2012/2013

Nevezési határidő:
2012. december 10. 00:00
Verseny célja:

A történelem iránti érdeklődés felkeltése, a tehetséges tanulók kiválasztása, képességeik kibontakoztatása, fejlesztése. Kiemelt fejlesztési feladatok a történelem, társadalomismeret, honismeret, állampolgári ismeretek tantárgyhoz kapcsolódóan az anyanyelvi kommunikáció, az esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőkészség, az írásbeli és szóbeli kifejezőkészség, a rendszerszemlélet, a problémamegoldó képesség, a kritikai gondolkodás, a térbeli és időbeli tájékozódás, valamint az ismeretszerzés és tanulás képességének fejlesztése. A verseny folyamán az IKT eszközök aktív használatával fejleszthető a tanulók digitális kompetenciája.

Nevezés módja:
A KPSZTI illetve a Szent Margit Gimnázium honlapján a kiírással együtt megjelenő Nevezési lapot az első feladatlap kitöltésével együtt visszaküldeni a lebonyolító iskola címére: 1114 Budapest, Villányi u. 5-7.  A borítékra írják rá: Takáts Sándor történelem verseny. Nevezési díj: nincs
A versenyen a katolikus iskolákban tanuló 7-8. osztályos diákokból álló 4 fős csapatok indulhatnak. Az általános iskolák és a 4, 6 és 8 évfolyamos gimnáziumok csapatai együtt versenyeznek. A továbbjutás feltétele: Az 1., 2. és 3. fordulóban minden bejelentkezett csapat részt vehet.
A döntőbe a mindhárom fordulóban résztvevő csapatok közül a legtöbb pontszámot elért 10 csapat jut, akikhez csatlakozik még 2 csapat: a tavalyi címvédők és a rendező iskola csapata. A csapatok az 1-3. fordulóban megszerzett pontjaikat nem viszik tovább a döntőbe. Az eredmények közzététele: az egyes fordulók eredményeinek közzététele a www.kpszti.hu  és a www.szmg.hu  honlapon  történik. A döntőbe jutó csapatok külön értesítést is kapnak e-mailen.
A 1. forduló feladatai november 12-től érhetők el a fenti honlapokon.
Díj jellege:
könyvjutalom
Díjazás leírása:

A döntőbe jutott, de ott helyezést el nem érő csapatok könyvjutalomban, a verseny győztesei nagy értékű könyvjutalomban részesülnek. A döntőbe jutott csapatokat felkészítő tanárok könyvjutalomban részesülnek.

Ajánlott irodalom:
Az Anjouk uralkodása Magyarországon, reformjaik, kormányzásuk, külpolitikájuk. A lovagkor, lovagi eszmények megjelenése Nagy Lajos udvarában. Mária királynő és Szent Hedvig életének ismerete. A korszakhoz kapcsolható művészeti alkotások és kulturális események. A kor megjelenítése a magyar irodalomban. (Arany János: Toldi, Balladái stb.)
1./ Nagy képes millenniumi arcképcsarnok (Szent Istvántól Antall Józsefig)
Szerk.: Rácz Árpád Rubicon-Könyvek, Budapest, 2002. 27-35. oldal
2./ Nagy képes millenniumi hadtörténet (1000 év a hadak útján) Szerk: Rácz Árpád Rubicon-Aquila-Könyvek, Budapest, 2000. 51-59. oldal
3./ Lengyel Dénes: Régi magyar mondák Móra Ferenc Könyvkiadó, 2009. 146-152., 156-162. oldal
4./ Arany János: Toldi (A mű történetének alapos ismerete.)
5./ Rubicon, Történelmi Folyóirat Bertényi Iván: Károly Róbert feleségei 2009/10, 17-19. oldal
6./ Rubicon, Történelmi Folyóirat Weisz Boglárka: Királyi jövedelmek az Anjou-korban 2012/6, 36-41. oldal
7./ Herber Attila - Martos Ida - Moss László - Tisza László: Történelem (A kezdetektől I.e.500-ig) Reáltanoda Alapítvány, 1998. 22-28. oldal (Heraldika)
8./ Nemes György- Nemes Rita- Gőcze Iván: Egyháztörténelem 10. osztály Szent István Társulat, 2012. 59-154. oldal (Európára vonatkozó részek, képekkel, forrásokkal)
9./ Középiskolai Történelmi Atlasz Magyarország XIV-XV. század: Magyarország az Anjouk és Zsigmond korában A kiskirályok I (Nagy) Lajos királyságai Magyarország kultúrája (XIV-XV. század)
További versenyidőszakok