Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Estöri - Kreatív Történelmi Verseny 2018/2019

Nevezési határidő:
2018. október 5. 00:00
Verseny célja:

A verseny célja, hogy a tanulók önálló ismeretszerzés, kutatás segítségével megismerjék az Esterházy család történetét, Magyarország történelmét, a korszak kultúráját és életmódját. A verseny hangsúlyos feladatának tekinti, hogy olyan új irányvonalat mutasson, mely teret enged a fiatalok kreativitásának. A résztvevő fiatalok tehetségükkel, koruknak megfelelő digitális eszközeikkel és ismereteikkel oldják meg a verseny feladatait.

Nevezés módja:

A csapatok nevezése szeptember 5-től október 5-ig online módon, díjmentesen történik a www.estori.hu regisztrációs felületén. A sikeres jelentkezést követően a verseny közösségi felületein és honlapján számos információt (többek között letölthető kötelező szakirodalmat) találnak a csapatok.

Díjazás leírása:

A középdöntőbe jutott valamennyi csapat ajándékcsomagban részesül, ezen kívül a döntő valamennyi résztvevője emléklapot vehet át. A döntő első három helyezettje informatikai és audiovizuális eszközöket kap jutalmul (közöttük Apple eszközöket). Az első három helyezett csapat tagjai külön díjként a III. Esterházy Summer University (ESU) szakmai táboron vehetnek részt 2019. július elején magyarországi és ausztriai helyszíneken.

Felkészülést segítő anyagok a verseny honlapján:
Felhívás szövege:

1. Általános tudnivalók

1.1. A rendezvény szervezője: Esterházy Magánalapítvány
A kismartoni (Eisenstadt, Ausztria) székhelyű Esterházy Magánalapítvány kiemelten fontosnak tartja, hogy Magyarországon végezzen olyan közhasznú, ezen belül kulturális, oktatási, közismereti tevékenységet, melynek középpontjában a történelmi múlt megismerésének elősegítése, a kulturális örökség védelme, a hagyományok ápolása áll. Az alapítvány a 2018/19-es 2 tanévben immár harmadik alkalommal szervezi meg országos történelmi versenyét.

1.2 A verseny célja
A verseny célja, hogy a tanulók önálló ismeretszerzés, kutatás segítségével megismerjék Magyarország történelmét, kultúráját és életmódját. A verseny hangsúlyos feladatának tekinti, hogy olyan új irányvonalat mutasson, mely teret enged a fiatalok kreativitásának. A résztvevő fiatalok tehetségükkel, koruknak megfelelő digitális eszközökkel és ismereteikkel oldják meg a verseny feladatait.

1.3 A verseny témája
A 2018/19-es tanévben a 20. század, ezen belül az 1930-as évektől az 1950- es évekig a politikai jobbra tolódástól az 1956-os forradalomig, és az azt követő megtorlásig tartó időszak kerül fókuszba. A korabeli ember személyes története tükrözi a 20. század történelmi viharait, politikai, ideológiai szélsőségeit. Ezen sorsfordító személyek portréin, történetein keresztül tekintünk a 20. századra. Különösen fontos, hogy a diákok helyi történetek, életutak után kutassanak, hiszen így közelebb kerülhet hozzájuk a korszak történelme, kultúrája, és megérthetik, hogyan formálja a történelem az emberi viselkedésformákat, mi motiválja az emberek döntéseit és cselekedeteit.

1.4 A versenyben való részvétel feltételei
A versenyre a gimnáziumok és szakgimnáziumok 10. osztályos tanulói jelentkezhetnek 3 fős csapatokban. A csapatok nevezéséért, a versenyen való részvételi lehetőség biztosításáért és a diákok szakmai felkészüléséért az osztály/intézmény kapcsolattartó tanára felel. Egy iskola több csapatot is nevezhet. A sikeres szerepléshez szükséges a felkészítő tanár aktív közreműködése a versenyzők mentorálásában. A csapatok összetételét a kapcsolattartó tanár a jelentkezési időszak alatt — csak a Versenybizottság előzetes értesítése mellett — módosíthatja. A csapattagok kiválasztásakor fontos szempont, hogy a csapatok — de legalább egyes csapattagok — képesek 3 legyenek a hagyományos forráskutatási és elemzési eredményeket különböző multimédiás eszközök segítségével kreatív módon megjeleníteni. A diákok a feladatok kreatív részében többek között kép és videó tartalmak mobil eszközön történő egyszerű készítésével és megosztásával, az okostelefon és a közösségi média funkcióinak felhasználásával (Facebook, Instagram, Snapchat, Youtube csatornákon keresztül) mutathatják meg tudásukat.

1.5 A verseny szervezésének általános elvei
A verseny szakmai felelőse az Esterházy Magánalapítvány. A verseny fordulói – az első online forduló kivételével – nyilvánosak. A verseny online, írásbeli, szóbeli és gyakorlati versenyrészeket tartalmaz. A verseny alapja az ajánlott szakirodalomban végzett kutatói munka.

További versenyidőszakok